İnşaat Boyacısı Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Sınavı Başvuruları Alınmaya Devam Ediyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) arasında 09.01.2017 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü kapsamında sınav başvuru talepleri ATSO MESEM tarafından toplanmakta olup, teorik ve uygulamalı sınavlar yetkilendirilmiş belgelendirme merkezi olan MEYBEM A.Ş. tarafından Antalya’da gerçekleştirilmektedir.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (ATSO MESEM) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM)  arasında imzalanan meslek yeterlilik belgelendirme işbirliği protokolü kapsamında belge zorunluluğunun bulunduğu tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav talepleri alınmaya başlanmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte, 24/03/2016 tarihinde yayımlamış olduğu ikinci tebliğ ile 8 meslekte, 26/09/2017 tarihinde yayımlamış olduğu üçüncü tebliğ ile 33 meslekte, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile “Ustalık Belgesi”, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okullarından alınmış ve ilgili bölüm, alan ve dalda düzenlenmiş diplomalar (meslek lisesi, ön lisans veya lisans) olmayan kişiler çalıştırılamayacak olup; çalıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı 775 TL idari para cezası kesilecektir. 11/11/2018 tarihinde yayımlamış olduğu dördüncü tebliğ ile de 36 olmak üzere toplam 117 meslekte belge zorunluluğu getirilmiştir. Dördüncü tebliğ ile 36 meslekte tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (11/11/2019’dan itibaren) ilgili kişiler çalıştırılmayacaktır.


Başvuru Süreci

Gerçekleştirilmesi planlanan İnşaat Boyacısı Seviye 3 mesleklerinde başvuru yapmak isteyen adayların Ek 1’de yer alan “Başvuru Formunu” ve Ek 2’de yer alan “Kişisel Beyan Formunu” doldurarak; T.C. Kimlik Kartı/Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf ile birlikte ATSO MESEM’e elden teslim etmeleri gerekmektedir.


Sınav Duyurusu

MEYBEM A.Ş. tarafından başvuruları uygun bulunan adaylara sınava girecekleri tarih, saat ve yer bilgisi  bildirmiş oldukları iletişim yöntemleri ile duyurulacaktır. Ayrıca sınav duyurusu www.atsomesem.org.tr web sitesinde ilan edilecektir.

Ulusal Yeterliliklere www.myk.gov.tr web adresinden ulaşılabilinir.

Sınav Ücreti 650 TL'dir.

Adayların başvuruları, TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından değerlendirilip uygun görüldükten sonra sınav ücretlerinin “Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. İşbankası Akay Şubesi IBAN: TR57 0006 4000 0014 2011 1580 36 nolu” hesaba yatırılması ve dekontların ATSO MESEM’e iletilmesi gerekmektedir.

Sınav Ücretinin Yatırılması Hakkında Önemli Not:

Lütfen Ücretleri Yatırırken, Ad-Soyad, TC Kimlik No, Başvuru Yapılan İl ve Sınav Bilgilerini Dekontun Açıklama Kısmına Yazınız.

Sınavlarda başarılı olan adayların sınav ücretleri 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu bağlamında işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. İlk girdiği sınavda başarısız olan adayların, başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınav türleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en az 2 kez sınav hakkı mevcuttur.


Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Sınav sonuçlarının detaylı bilgisine Mesleki Yeterlilik Kurumunun  www.myk.gov.tr  web sitesi üzerinden Hızlı Erişimler altında yer alan Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama alanından kişisel bilgilerinizi girerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca bildirmiş olduğunuz iletişim yöntemleri ile tarafınıza iletişim geçilecektir.


Belge Teslimi

Sınavlarda başarılı olan adaylar Logo Marka ve Belge Kullanım Sözleşmesi ve Belge Teslim Formu imzalayarak Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kimlik Kartını teslim alacaklardır.

Belge Gözetimi

Belge geçerlilik süresi içerisinde adaylar gözetime tabi tutulur. Bölge gözetimi belgelendirme kuruluşunun belirleyeceği gözetim yöntemi ile değerlendirilir. Ulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.

Belge Geçerlilik Süresi

Belgenin geçerlilik süresi beş (5) yıldır. Beş (5) yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahibinin performansı yeterlilikte tanımlanan yöntemler ile gerçekleştirilir. Ulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.


Detaylı bilgi için: Tuğgin Bilirgen 0242 314 37 92
                           Tolga Cenk Türk 0242 314 37 91

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

İlgili Dosyalar

EK-2 Kişisel Beyan Formu
EK-1 PERSONEL BELGELENDİRME BAŞVURU FORMU

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap