Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Sınav Başvuru Talepleri Alınmaya Başlamıştır.

ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (ATSO MESEM) ve TOBB MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen “ Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları Ekim-Kasım aylarında Antalya’da gerçekleştirilmeye başlanacak olup, 11 Kasım 2019 tarihinden sonra "Köprülü Vinç Operatörü" mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler çalışamayacaktır.

Köprülü Vinç Operatörü Kimdir?

Kendi başına ve/veya bir işaretçi/sapancı yardımıyla; çeşitli türlerdeki köprülü vinçleri kablo ile uzaktan/kabinden kontrol ederek her türlü yük taşıyan kişilerdir. Kullanılabilecek vinçler: Tek kirişli, monoray, çift kirişli, portal, pergel vinç vb. Yapılabilecek işlemler: Yük kaldırma, taşıma ve boşaltma veya istif etme işlemleridir.

11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tebliği ile zorunluluk getirilmiştir. 11 Kasım 2019’dan itibaren belgesiz çalıştırılan kişiler için cezai yaptırım uygulanacaktır. 


Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3 sınav ücreti 450 TL’dir. (KDV dahil)

Adayların başarılı olması durumunda sınav ücretleri 31.12.2019 sonuna kadar geri iade edilecektir.Başvurular bireysel olarak yapılabilmektedir. Ücret iadeleri kişilerin bildirmiş oldukları İBAN Bilgilerine göre gerçekleştirilecektir. Firmaların en az 10 aday için başvurmaları durumunda firma “Tek Nokta Başvurusundan” faydalandırılacak, ücret iadeleri firmalara yapılacaktır. Sınavlar teorik(yazılı) ve performans(uygulama) olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir. 

Başvuru Süreci

MEYBEM’in sınav ve belgelendirme hizmetleri kapsamındaki mesleklerinde başvuru yapmak isteyen adayların aşağıda belirtilen belgeleri ATSO MESEM’e teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler

1)Personel Belgelendirme Başvuru Formu

2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3)2 adet fotoğraf

4)Kişisel Beyan Formu

5)Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Banka Dekontu (Sınav tarihi ile ilgili adaylara bilgi verildikten sonra yatırılacaktır.)

Adayların ön başvuruları TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından değerlendirilip uygun görüldükten sonra  sınav ücretlerinin;

Banka:  İş bankası TOBB Şubesi

Hesap Adı: Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.

IBAN: TR57 0006 4000 0014 2011 1580 36  nolu” hesaba yatırılması ve dekontların ATSOMESEM’e iletilmesi gerekmektedir.

Sınav Ücretinin Yatırılması Hakkında Önemli Not: Ücret yatırırken Ad Soyad, TC Kimlik No, Başvuru Yapılan İl ve Yeterlilik İsminin dekontun açıklama kısmına yazılması önem arz etmektedir.

Dekontun okunaklı fotokopisini elden ve/veya eposta ile İnfo@atsomesem.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Başvuruları uygun bulunan adaylara sınava girecekleri tarih ve yer bilgisi bildirmiş oldukları iletişim yöntemleri ile bildirilecektir. 

Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Sınav sonuçlarının detaylı bilgisine Mesleki Yeterlilik Kurumunun www.myk.gov.tr  web sitesi üzerinden Hızlı Erişimler altında yer alan Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama alanından kişisel bilgilerinizi girerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca bildirmiş olduğunuz iletişim yöntemleri ile tarafınızla iletişim geçilecektir.
 
Belge Teslimi

Belgeler tarafımıza ulaştıktan sonra Logo Marka ve Belge Kullanım Sözleşmesi ile Belge teslim formunu doldurulması/imzalanması sureti ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Göksu Mahallesi Gazi Bulvarı  No: 481 Kepez/Antalya 4. Kat  ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (ATSO MESEM) tarafından tarafınıza teslim edilecektir. Belgeler geldiği zaman sizinle iletişime geçilecektir.

Sınavlarda başarılı olan adaylar Logo Marka ve Belge Kullanım Sözleşmesi ve Belge Teslim Formu imzalayarak Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kimlik Kartını teslim alacaklardır.

Belge Gözetimi

Belge geçerlilik süresi içerisinde adaylar gözetime tabi tutulur. Bölge gözetimi belgelendirme kuruluşunun belirleyeceği gözetim yöntemi ile değerlendirilir. Ulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.
 
Belge Geçerlilik Süresi

Belgenin geçerlilik süresi yeterlilikte tanımlanmış ve ulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.

Detaylı bilgi için:
                              Tuğgin BİLİRGEN  0242 314 37 92
                              Tolga Cenk TÜRK  0242 314 37 91
       


Sıkça Sorulan Sorular:

1– Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan eğitim sertifikaları geçerli midir?

5544 Sayılı Kanun ve sonrasında yayımlanan 4 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanacak tebliğler ile belirlenen mesleklerde, MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Kanun ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, kişinin sadece ve sadece ilgili alanda “ustalık belgesi” veya “meslek lisesi diploması” bulunması durumunda mesleki yeterlilik belgesi almasına gerek yoktur. Bugüne kadar 4 tebliğ yayımlanarak, 117 meslekte MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunlu kılınmıştır. “Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3” mesleğinde daha önce alınmış olan kurs sertifikaları (özel eğitim kursları, halk eğitim merkezleri kursları, İŞKUR programları vb.) geçerli değildir.

2-Köprülü Vinç Operatörü mesleki yeterlilik belgesi alındıktan sonra, ilave olarak ehliyet ve/veya kurs sertifikası alınmalı mıdır?

G sınıfı ehliyet, sadece trafiğe çıkacak iş makinelerini kullananların alması gereken bir belgedir. Köprülü vinç sınıfındaki vinçler sabittir ve trafiğe çıkma durumu bulunmamaktadır. Dolayısıyla MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması yeterlidir. 

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

İlgili Dosyalar

Kişisel Beyan
15UY0205-3 Rev 00 Köprülü Vinç Operatörü Ulusal Yeterlilik
Başvuru Formu

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap