Ulusal Mesleki Yeterlilik Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor.

İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Projesi kapsamında turizm sektörünün alt sektörünü oluşturan yiyecek içecek hizmetleri içinde bulunan Servis Görevlisi (seviye 2-3-4), Bar Görevlisi (seviye 4) ve Servis Yönetici (seviye 5) mesleklerine yönelik olarak ulusal mesleki yeterlilik hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Proje kapsamında ulusal yeterlilikleri belirlenecek meslekler yiyecek ve içecek hizmetleri alt sektöründe bulunan servis görevlisi (seviye 2–3–4), servis yöneticisi (seviye 5), bar görevlisi (seviye 4) meslekleridir. Bu meslek grupları proje ortakları ve paydaşlarla yapılan toplantılar ve sektörel analizler ışığında belirlenmiştir.

Yeterlilik hazırlama çalışmalarının temel amacı, yukarıda belirtilen meslek gruplarında öğrenme çıktıları için ulusal yeterlilikler oluşturmak, eğitim ve deneyim yoluyla kazanılan kişisel öğrenme çıktılarının öğrenim görülen yerler ve çalışılan işyerinden bağımsız olarak taşınabilirliğini ve belgelendirilmesini sağlamak,  hayat boyu öğrenmeyi desteklemek ve öğrenmeye ulaşmayı, öğrenmede ilerlemeyi, öğrenmenin tanınmasını ve kıyaslanabilirliğini sağlamaktır.

Ulusal Yeterlilikleri Hazırlama Komitesi, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkanı Aydın Özdemir, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği üyesi Orhan Kutluca, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği temsilcisi Subutay Gönen, ATSO 41.Meslek Komitesi üyesi Mehmet Zeki Özen, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ali Şevki Akay’dan oluşmaktadır.

Ulusal Yeterlilik Komitesi tarafından taslak olarak hazırlanan ulusal yeterliliklerin, kabul edilmesi için MYK’ya gönderilecektir. En az 30 gün süreyle MYK’nın internet sitesinde kamuoyunun görüşüne sunulacak taslak ulusal yeterliliklere alınacak görüşler doğrultusunda son hali yine Ulusal Yeterlilik Komitesi tarafından verilecektir. MYK’nın ilgili organları olan Daire Başkanlığı, Sektör Komitesi ve Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunacak taslakların ulusal yeterlilik olarak kabul edilmesini takiben ölçme, değerlendirme ve belgelendirme sistemi kurulacaktır.

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

Galeri

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap