ATSOMESEM projesi, Türk Turizmindeki Yiyecek-İçecek Uygulamalarındaki Sorunlar ve Çözüm Önerileri konulu panelde tanıtıldı.

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile proje ortağımız Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği (TGYD) işbirliği ile 13 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen "Türk Turizmindeki Yiyecek-İçecek Uygulamalarındaki Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu panelde Proje Koordinatörü Dr. Aylin TÜMAY tarafından İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi projesi tanıtıldı.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Nuri Özaltın Konferans Salonu'ndaki panele Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bedrullah Erçin, TGYD Eşbaşkanı Hamza Yalçın, Antalya Rehberler Odası Başkanı Hasan Uysal, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Adnan Özsoy, TGYD Başkanı Aydın Özdemir ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt, ATSO Genel Sekreter Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Dr. Aylin TÜMAY, Proje Koordinatör Yardımcısı Cem Oktay GÜZELLER ile Proje Asistanı Tolga Cenk TÜRK katıldı.

Proje Koordinatörü Dr. Aylin TÜMAY tarafından yapılan sunumda yiyecek içecek sektörünün önemli sorunlarından birisi olan kalifiyeli personelin belgelendirilmesi sorununa çözüm olacak ve TÜRKAK tarafından akredite edilecek  “Atso Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi”’nden alınacak belgenin ve projenin önemi konusunda katılımcıları bilgilendirmiştir. Sektör temsilcileri ATSO tarafından yürütülen ve yiyecek-içecek sektöründe bölgede ve ülkede akredite edilmiş ilk belgelendirme merkezi olmasından duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir. 

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

Galeri

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap