ATSO’dan, Otel Çalışanlarına Uluslararası Geçerliliğe Sahip Mesleki Yeterlilik Belgeleri

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Covid 19 pandemisi nedeniyle zor günler geçiren turizm ve yiyecek içecek sektörü çalışanlarına yönelik mesleki eğitim seferberliği başlattı.

ATSOMESEM’in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı hibe desteği ilegerçekleştirilen sınavda başarılı olan Calista Luxury Resort Otelçalışanlarının uluslararası geçerliliğe sahip mesleki yeterlilik belgeleri,ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin veCalista Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ tarafından gerçekleştirilen törenletakdim edildi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Avrupa İmarve Kalkınma Bankası ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında yürütülen işbirliğikapsamında turizm sektörünün geliştirilmesine destek olmak, nitelikli işgücününyaygınlaştırılması ve turizm sektörünün hizmet kalitesini artırmak amacıylaMesleki Yeterlilik Kurumu ve ATSO Mesleki Sınav ve Serfitikasyon Merkezi(ATSOMESEM) arasında 17 Ağustos 2021 tarihinde “Turizm Sektörü BelgelendirmeHibesi Protokolü” imzalandığını belirterek, ATSOMESEM’in 40 bin Avro hibealmaya hak kazandığını söyledi.

Covid 19 pandemisi nedeniyle turizm veyiyecek içecek sektörünün çok zor dönemlerden geçtiğini Davut Çetin, ATSO MESEMtarafından gerçekleştirilen servis görevlisi, servis yöneticisi, bar görevlisi,barista ve aşçı sınavlarına katılan ve başarılı olan 50 çalışanın, alınan hibedesteği sayesinde herhangi bir sınav ve belge bedeli ödemeden uluslararasıgeçerliliğe sahip mesleki yeterlilik belgesine kavuştuklarını söyledi.

ATSOMESEM Türkiye’ye örnek

ATSO’nun Mesleki Yeterlilik Belgesivermek üzere Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından Akredite edilen veMesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 2014 yılında yetkilendirilenTürkiye’deki ilk Oda olduğunu vurgulayan Davut Çetin, ATSOMESEM’in başarılı çalışmalarıyladiğer Odalara da örnek olduğunu belirtti.

Belgelendirme ücretleri hibedesteğinden karşılanacak

Davut Çetin, ilk hibenin 31.01.2022tarihinde tamamlanacağını, ikinci “Doğrudan Belgelendirme Hibesi”nin ise 2025yılına kadar devam edeceğini belirterek “ATSO MESEM’e servis görevlisi seviye2-3-4, bar görevlisi seviye 4, servis yöneticisi seviye 5, kahve bar görevlisi(barista) seviye 4 ve aşçı seviye 4 mesleklerinde, Mesleki Yeterlilik Belgesiiçin Türkiye genelinde başvuruda bulunan ve sınavlarda başarılı olan adaylar,sınav maliyetine katlanmadan Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerliliğe sahipakredite Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilecekler” dedi.

Davut Çetin, sektörde çalışanlarınınbilgi, beceri ve yetkinliklerini kanıtlayabilecekleri bu belgelendirmesisteminin turizm ve yiyecek içecek sektöründe nitelikli ve belgeli işgücününgeliştirilmesine, işletmelerin hizmet kalitesinin artmasına önemli katkılarsağlayacağını söyledi.

Başkan Davut Çetin, çalışanlarınamesleki yeterlilik belgesi aldırmak için başvuruda bulunan Calista Otel GenelMüdürü Ali Kızıldağ’a, sınavda görev alan sınav değerlendirici hocalara, ATSOMESEM çalışanlarına işbirliği ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

TurizmSektöründe Mesleki Yeterlilik Belgesi hizmet kalitesini arttıracak

Calista Luxury Resort Otel GenelMüdürü Ali Kızıldağ da, ATSO MESEM’in turizm alanında gerçekleştirmiş olduğumesleki yeterlilik belgelendirme çalışmalarının çok önemli olduğunu, tümçalışanların bu belgeyi almalarını otel yönetimi olarak desteklediklerini vediğer otel çalışanlarının da bu belgeye sahip olması amacıyla otellere referansmektubu yazarak belgelendirme sisteminin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacaklarınısöyledi. Kızıldağ, ATSO Başkanı Davut Çetin’e ve ATSO MESEM süreçlerinde görevalan tüm çalışanlarına katkıları için teşekkür etti.

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

Galeri

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap