''İstihdamın Anahtarı : ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi Projesi'' tanıtıldı

“İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi Projesi” Tanıtım Toplantısı, 14.05.2012 Pazartesi günü ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda ortaklar, iştirakçiler, sektör temsilcileri ve çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Çelik, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hami Dorul, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği (TYGD)  Eş Başkanı Hamza Yalçın, Profesyonel OtelYöneticileri Derneği (POYD)  Genel Sekreteri Selçuk Meral, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sektör Uzmanı Esra Günay, ATSO Genel Sekreter Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Dr. Aylin Tümay birerkonuşma yaptı.

 

Proje hakkında ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Çelik, 2010 yılı SGK verilerine göre turizm sektöründe Türkiye genelinde 454.802 kayıtlı çalışandan 256.897 kişi ile yaklaşık yiyecek içecek sektöründe %60 çalışan istihdam edildiğini, kayıt dışı turizm çalışanlarını da değerlendirmeye aldığımızda bu rakamın TUİK tarafından açıklanan tahmine göre yaklaşık 1.2 milyon kişiye ulaşarak istihdam üzerinde olumlu etki yarattığını belirtti.

 

Kenan Çelik şunları kaydetti;

“Merkezi Finans veİhale Birimi (MFİB) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) tarafından açılan VOC-TEST merkezleri hibe programı kapsamında 24 ay süreli, %90  Avrupa Birliği fonlarından, %10’u ATSO tarafından karşılanacak olan 270.989 Avro toplam bütçeli “İstihdamın Anahtarı: ATSOMesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi” (ATSOMESEM) adlı projemiz, ülkedeki sınırlı sayıda gerçekleştirilen projelerden biri olup; bölgemiz ve ülkemiz açısından da yiyecek içecek sektöründe tek olma özelliği ile Antalya ve Türkiye için oldukça önemlidir. ATSO bünyesinde kurulacak olan Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi’nde (ATSOMESEM) ulusal meslek standartları ve yeterlilikler doğrultusunda turizmin alt sektörü olan yiyecek ve içeceksektöründe öncelikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde daha sonra tüm Türkiye’deölçme, değerlendirme ve belgelendirme merkezi olarak hizmet vermeye başlayacaktır”.

 

Proje faaliyetlerinede değinen ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Çelik, projenin en önemli çıktılarından biri olan mesleki yeterliliklerin hazırlanması için ATSO ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında “Ulusal Mesleki Yeterlilikleri Hazırlama İşbirliği Protokolü”imzalandığını ve Ulusal Yeterlilik Hazırlama Komitesi tarafından servis görevlisi seviye 2-3-4, bar görevlisi seviye 4 ve servis yöneticisi seviye 5 mesleklerine yönelik yeterlilik taslaklarının tamamlanarak, sektör tarafından değerlendirilmesi amacıyla görüşe çıktığını belirtti.

 

ATSO Yönetim KuruluÜyesi Çelik, “Önümüzdeki dönemde projemiz kapsamında proje ortaklarımızın bulunduğu illerde de tanıtım toplantılarına devam edileceğini, ayrıca projemizin en önemli faaliyetleri arasında yer alan TÜRKAK akreditasyon süreci ile ilgili ISO 17024 Personel Belgelendirme Standardı kapsamında gerekli hazırlık çalışmalarına başlandığını” da açıkladı.  

 

ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme merkezi olarak sektöre hizmet verecek.

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

Galeri

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap