Akdeniz Üniversitesi ile İnkay işbirliğinde düzenlenen 3. Turizmde İnsan Kaynakları Gelişimi Sempozyum’unda, ATSOMESEM Projesi tanıtıldı.

İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki sınav ve sertifikasyon Merkezi Projesi 10-11 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenen ‘’III. Turizmde İnsan Kaynakları Gelişimi Sempozyum’unda’ ATSO Genel Sekreter Yrd. ve Proje Koordinatörü Dr. Aylin TÜMAY tarafından tanıtıldı.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu’ndaki panele katılan proje Ulusal Yeterlilik Hazırlama Komitesi üyesi ve Suntopia Pegasos Planet Hotel Mesleki ve Teknik  Eğitim Müdürü  Orhan Kutluca geçmişten günümüze mesleki eğitim-öğretim üzerinde durmuş ve   günümüzde mesleki  sertifikasyonun önemi konusunda değerli bilgilerini katılımcılarla paylaşmıştır.

ATSO Genel Sekreter Yrd. ve Proje Koordinatörü Dr. Aylin TÜMAY tarafından yapılan sunumda ilk önce Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) hakkında genel bilgiler verdikten sonra, ATSOMESEM Projesi tanıtılıp genel hedefleri ve şu andaki süreç hakkında bilgiler verilmiştir. Sayın Tümay Turizm sektörüne bakıldığında 32 adet  ulusal meslek standardının hazırlandığını bunlardan 29 adedinin yayınlandığını belirtmiş, yeterlilik anlamında ise 13 taslak olduğunu ancak henüz yayınlanan olmadığını konuşmasında belirtmiştir.

Genel Sekreter Yrd. Sayın Dr. Aylin Tümay, ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (ATSOMESEM)’nin turizm yiyecek içecek alt  sektöründe yer alan servis görevlisi seviye 2-3-4, bar görevlisi seviye 4 ve servis yöneticisi seviye 5 mesleklerinde taslak ulusal yeterliliklerin hazırlanıp MYK’nın ve ATSOMESEM’in web sayfasında 1 aylık süre içinde kamuoyun değerlendirmesi amacıyla görüşe sunulduğunu belirtmiştir. Gelen görüşler değerlendirilip MYK’nın sektör komitesinde onaylanırsa onaylanmış ulusal yeterlilik olarak ulusal yeterlilik çerçevesinde yerlerini alacaklarını dile getirmiştir. Sayın Tümay konuşmasına ulusal yeterlilikler hazırlandıktan sonra soru bankalarının oluşturulacağını, bir pilot sınavın yapılacağını, bu konuda TÜRKAK’tan gerekli eğitim alınarak 17024 Personel Belgelendirme Akreditasyon çalışmalarına başlandığını ifade etmiştir.

 

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

Galeri

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap