ATSO MESEM ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) arasında Mesleki Yeterlilik Belgelendirme İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ATSO EğitimAraştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (ATSO MESEM) ile Türkiye Odalar veBorsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.(MEYBEM)  arasında imzalanan mesleki yeterlilik belgelendirme işbirliği protokolü kapsamında belge zorunluluğunun bulunduğu tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav talepleri alınmaya başlanmıştır.

ATSO MESEM ile MEYBEM A.Ş arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınav başvuru talepleri ATSOMESEM tarafından toplanacak olup, teorik ve uygulamalı sınavların yetkilendirilmiş belgelendirme merkezi olan MEYBEM A.Ş tarafından ATSO’nun koordinasyonunda Antalya’da gerçekleştirilecektir.

Mesleki yeterlilik belge zorunluluğunun olduğu mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

“MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile “Ustalık Belgesi”, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okullarından alınmış ve ilgili bölüm, alan ve dalda düzenlenmiş diplomalar(meslek lisesi, ön lisans veya lisans) olmayan kişiler çalıştırılamayacak olup; çalıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı idari para cezası kesilecektir

Protokol kapsamında yer alan meslekler ve ücret tarifesi için tıklayınız. 

TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. yetki kapsamına plastik, otomotiv, elektrik, makine ve haddecilikmeslekleri de ilave edilmiş olup sınav başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.

Başvuru linki: https://meybem.voc-tester.com/ilk-kayit

Sınav ÜcretineYönelik Destekler

Adayların başvuruda bulunacağı meslekte gerçekleştirilecekolan sınavlarda başarılı olması durumunda sınav ücretlerinin İşsizlik SigortasıFonu’ndan 2022 yılına kadar karşılanacaktır. Ayrıca ilk girdiği sınavdabaşarısız olan adayların, başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınavtürleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 yıliçerisinde en az 2 kez ücretsiz sınav hakları bulunmaktadır.

Başvuru Süreci

Sınav ve belgelendirme hizmetleri kapsamındaki mesleklerindebaşvuru yapmak isteyen bireysel aday, veya kurum ve kuruluşların aşağıdabelirtilen belgeleri ATSO MESEM’e teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru için gereklibelgeler (Bireysel Başvuru Evrakları)

1)Personel Belgelendirme Başvuru Formu

2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3)2 adet fotğraf

4)Kişisel beyan

5)Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Banka Dekontu (Sınav tarihi ileilgili bilgi verildikten sonra yatırılacaktır.)

 

Başvuru için gereklibelgeler (Kurumsal Başvuru Evrakları)

1)Personel Belgelendirme Başvuru Formu

2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3)2 adet fotoğraf

4)Kişisel beyan

5)Tek Nokta Başvuru Formu (Aday sayısı 10 kişi ve üzerinde isedoldurulacaktır)

6)Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Banka Dekontu (Sınav tarihi ileilgili bilgi verildikten sonra yatırılacaktır.)

 

Sınav ücretinin yatırılacağıhesap bilgisi

Banka:  İş bankası TOBB Şubesi

Hesap Adı: MeslekiYeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.

IBAN: TR57 0006 4000 0014 20111580 36 

İlgili mesleklerde belge almak için başvuru yapmak isteyenadayların ya da işletmelerin yukarıda yer alan başvuru evraklarını ATSO MESEM’eteslim etmeleri gerekmekte olup, başvuruları TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından uygunbulunan adaylara sınava girecekleri tarih ve yer bilgisi www.atsomesem.org.trweb sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

Sınav SonuçlarınınDuyurulması

Sınav sonuçlarının detaylı bilgisine Mesleki YeterlilikKurumunun www.myk.gov.tr web sitesi üzerinden Hızlı Erişimler altında yer alanMesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama alanından kişisel bilgilerinizi girerekulaşabilirsiniz.

Belge Teslimi

Belgeler tarafımıza ulaştıktan sonra Logo Marka ve BelgeKullanım Sözleşmesi ile Belge teslim formunu doldurulması/imzalanması suretiile Gazi Bulvarı No: 481 Kepez/Antalya Antalya Ticaret ve Sanayi OdasıAraştırma ve Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi Mesleki Sınav ve SertifikasyonMerkezi (ATSO MESEM) tarafından tarafınıza teslim edilecektir. Belgeler geldiğizaman www.atsomesem.org.tr web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdanduyurulacaktır..

Belge Gözetimi

Belge geçerlilik süresi içerisinde adaylar gözetime tabitutulur. Bölge gözetimi belgelendirme kuruluşunun belirleyeceği gözetim yöntemiile değerlendirilir. Ulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.

Belge GeçerlilikSüresi

Belgenin geçerlilik süresi yeterlilikte tanımlanmış veulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.

Detaylı bilgi için: Tolga Cenk Türk 0242 314 37 91Okunma ( 5.799 ) Kez

Kaynakçalar

1 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2015/1)2 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2016/1)3 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2017/1)4 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2018/1)

İlgili Dosyalar

Kişisel Beyanname
Tek Nokta Başvuru Formu
TOBB MEYBEM ÜCRET TARİFESİ
Koronavirüs Kapsamında Adaylardan Alınacak Taahüt
Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3
Servis Aracı Şöförü Seviye 3
Emlak Danışmanı Seviye 4
Haddeci Seviye 3
Haddeci Seviye 4
Kobi Danışmanı Seviye 6
Metal-Makine-İnşaat Başvuru Formu
Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4
Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5
Proje Yöneticisi Seviye 5
Proje Yöneticisi Seviye 6
Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap