Mesleki Yeterlilik Belgeli Kişilere Gastronomi Tesisi Açabilme Ve Tesislerde Mutfak Şefi Olarak Çalışabilme İmkânı Getirilmiştir

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik’te 16 Mart 2023 tarihinde yapılan değişiklikle; gastronomi tesislerinin sağlaması gereken niteliklerin belirtildiği 26. maddede düzenleme yapılarak gastronomi tesislerinin sağlaması gereken nitelikler arasına MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olma şartı da eklenmiştir. Yapılan düzenleme ile tesis sahibinin/ortağının gastronomi dalında, Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunması durumunda gastronomi tesisi açılabilecektir. 

Ayrıca gerçekleştirilen değişiklikle bu tesislerde istihdam edilen mutfak şefi için de gastronomi alanında; ulusal veya uluslararası örgün eğitim kurumlarından diplomasının veya Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen Mesleki Yeterlilik Belgesinin bulunması şartı getirilmiştir.

Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek gastronomi alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmış kişilerin gastronomi tesisi açabilmesinin ve gastronomi tesislerinde mutfak şefi olarak çalışabilmesinin önü açılmıştır.

İlgili Yönetmelik değişikliği için tıklayınız...
SINAV BAŞVURULARININ ALINMASI

2023 yılında gerçekleştirilecek olan 13UY0182-4/01 Aşçı (Seviye 4) mesleğinde Mesleki Yeterlilik Belgelendirme sınavları için ön başvuru talepleri alınmaya devam etmektedir. 

Teorik ve uygulamalı sınavlar başvuru sayısına göre planlanarak gerçekleştirilecektir. Sınav tarihleri ATSO MESEM tarafından bildirilecektir. 

ÖN BAŞVURULARIN ALINMASI, DEĞERLENDİRİLMESİ VE BAŞVURU SAHİPLERİNE BİLDİRİM

Adayın başvurusunda, başvuruda bulunduğu sınavla ilgili ön yeterlilik şartı aranmamakta olup; her bir yeterlilik birimi için ekler kısmında tavsiyeler yer almaktadır. Tüm yeterlilikler internet sitemizde yayınlanmaktadır.Sınav ücret 6000 TL

Hesap Adı: Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi

Banka: Halk Bankası İBAN No: TR83 0001 2009 5700 0016 0001 81 (Antalya Şubesi- Şube Kodu 570)


Kesin Başvurunun Alınması ve Değerlendirilmesi

Aday adaylarının, aday statüsüne geçerek Mesleki Yeterlilik sınavlarına katılabilmeleri için aşağıda belirtilen ilgili evrakları elden ya da kargo/posta ile ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı  İktisadi İşletmesi Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (ATSO MESEM) Göksu Mahallesi Gazi Bulvarı No: 481 Kepez/Antalya adresine ivedilikle iletmeleri gerekmektedir. (Posta ve kargo gönderilerinin merkeze ulaştığı tarih esas alınır; yaşanacak gecikmelerden ATSOMESEM sorumlu değildir.

Başvuru Evrakları

1.Nüfus cüzdan fotokopisi

2.Adaya ait 1 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde ön profilden çekilmiş)

3.Ödeme dekontu (Sınav tarihi belli olduğunda yatırılması talep edilir.)

4.ATSO MESEM Personel Belgelendirme Sınav Başvuru Formu ıslak imzalı sureti

5.Logo Marka ve Belge Kullanım Sözleşmesi ıslak imzalı sureti (2 adet) 


BAŞVURUSU KABUL EDİLMİŞ ADAY ADAYLARINA BİLDİRİM

MESEM Merkezine ulaştırılan evraklar incelenerek adaylara ATSO MESEM Sınav Başvuru Formunda belirtmiş oldukları iletişim adreslerinden iletişime geçilir. Sınavların yapılacağı tarih ve sınav yeri web sayfası üzerinden de tüm adaylara duyurulur. Sınavlar gerçekleştirilir.

SINAVLARIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ

13UY0182-4/A1: İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma  
13UY0182-4/A2: İş Organizasyonu ve Mesleki Gelişim  
13UY0182-4/A3: Hijyen, Gıda Güvenliği ve Kalite  
13UY0182-4/A4: Temel Malzemeler  
13UY0182-4/A5: Çorba Hazırlama  
13UY0182-4/A6: Sos, Meze, Salata Hazırlama ve Yumurta Pişirme  
13UY0182-4/A7: Et ve Su Ürünü Yemekleri Hazırlama  
13UY0182-4/A8:Sebze, Kuru Baklagil Yemekleri ve Sebze Garnitürleri Hazırlama  
13UY0182-4/A9: Hamur İşleri, Pilav ve Makarna Çeşitlerini Hazırlama  
13UY0182-4/A10: Temel Tatlıları Hazırlama  

Teorik ve uygulama sınavı zorunlu yeterlik birimlerinden başarılı olan aday belge almaya hak kazanmış olur.

Adayın, başvuru yaptığı tarih itibari ile 1 yıl içerisinde başarısız olduğu birim veya birimlerden 1 defa ücretsiz tekrar sınava katılma hakkı bulunmaktadır.


BELGE BASIM BEDELİ

Teorik ve uygulama sınavından başarılı olarak belge almaya hak kazanan adaylar mesleki yeterlilik belge basım bedeli 300 TL ilgili hesaba yatırmaları  ve dekontları iletmeleri halinde basım süreci başlatılacaktır.


ATSO MESEM Merkezince 2023 yıllı için ön başvuru yapan aday sayısına göre sınav takvimi belirlenir. ATSOMESEM www.atsomesem.org.tr web sitesi  üzerinden sınav duyurusu gerçekleştirilir. Aday adaylarının http://portal.atsomesem.org.tr/  web sitesi üzerinden açılmış olan sınav takvimine başvuru yapmaları istenir.

İletişim Merkezi:

0850 346 75 39 -  +90 242 314 37 43

Duyurular Yazıcı Dostu Okunma 14 Kez

İlgili Dosyalar

ATSO MESEM Personel Belgelendirme Sınav Başvuru Formu

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap