ATSO MESEM ile Bursa MESYEB Ltd. Şti arasında Mesleki Yeterlilik Belgelendirme İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (ATSO MESEM) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi Ltd. Şti. (BTSO MESYEB) arasında imzalanan meslek yeterlilik belgelendirme işbirliği protokolü kapsamında belge zorunluluğunun bulunduğu tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav talepleri alınmaya başlanmıştır.

ATSO MESEM ile Bursa MESYEB Ltd. Şti arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınav başvuru talepleri ATSO MESEM tarafından toplanacak olup, teorik ve uygulamalı sınavların yetkilendirilmiş belgelendirme merkezi olan Bursa MESYEB Ltd. Şti. tarafından ATSO’nun koordinasyonunda Antalya’da gerçekleştirilecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun bulunduğu mesleklerde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.

“MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile “Ustalık Belgesi”, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okullarından alınmış ve ilgili bölüm, alan ve dalda düzenlenmiş diplomalar(meslek lisesi, ön lisans veya lisans) olmayan kişiler çalıştırılamayacak olup; alıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı idari para cezası kesilecektir.


Protokol kapsamında yer alan mesleklere ve ücret tarifesi için tıklayınız. 

Sınav Ücretine Yönelik Destekler

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli mesleklerde 2022 yılı için henüz teşvik yayınlanmamıştır. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli meslekler dışında kalan mesleklerde AB hibe desteği kapsamında adaylar yatırmış oldukları sınav ücretini başarılı olması durumunda geri iade almaktadır. Sadece 250 TL MYK belge ücreti ödenmektedir. AB hibesi kapsamında girilen sınavlarda adayların toplam 3 sınav hakkı bulunmaktadır. 

Başvuru Süreci

Sınav ve belgelendirme hizmetleri kapsamındaki mesleklerinde başvuru yapmak isteyen bireysel aday, veya kurum ve kuruluşların aşağıda belirtilen belgeleri ATSO MESEM’e teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler (Bireysel Başvuru Evrakları)

1)Aday Başvuru Formu
2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
3)Belge Kullanım Sözleşmesi
4)Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Banka Dekontu (Sınav tarihi ile ilgili bilgi verildikten sonra yatırılacaktır.)

Başvuru için gerekli belgeler (Kurumsal Başvuru Evrakları)

1)Aday Başvuru Formu
2)Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
3)Belge Kullanım Sözleşmesi (2 nüsha)
4)Sınav Talebi Aday Taslak Dosyası
5)Tek Nokta Başvuru Formu (Aday sayısı 10 kişi ve üzerinde ise doldurulacak olup, firma yetkilisinin imza sirküsü ve son aya ait SGK Barkodlu Hizmet Listesi de eklenecektir. )
6)Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Banka Dekontu (Sınav tarihi ile ilgili bilgi verildikten sonra yatırılacaktır.)
7) Sınav Alanı Kullanım Sözleşmesi (Sınavların firmada gerçekleştirilmesi durumunda) (2 nüsha)

Sınav ücretinin yatırılacağı hesap bilgisi:

Alıcı Hesap Adı: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi Limited Şirketi

1) Genel başvuru ve Tüm ödemeler için;

Halkbank Bursa Şubesi, Şube Kodu: 278, Hesap No: 102 610 62

IBAN: TR95 0001 2009 2780 0010 2610 62

2) Tek Nokta Başvuru ve Genel Başvuru Ödemeleri İçin;

Garanti Bankası Marmara Ticari Şubesi, Şube Kodu: 1605, Hesap No: 62 95 769

IBAN: TR37 0006 2001 6050 0006 2957 69


İlgili mesleklerde belge almak için başvuru yapmak isteyen adayların ya da işletmelerin yukarıda yer alan başvuru evraklarını ATSO MESEM’e teslim etmeleri gerekmekte olup, başvuruları BTSO MESYEB Ltd. Şti. tarafından uygun bulunan adaylara sınava girecekleri tarih ve yer bilgisi www.atsomesem.org.tr web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Sınav sonuçlarının detaylı bilgisine Mesleki Yeterlilik Kurumunun www.myk.gov.tr web sitesi üzerinden Hızlı Erişimler altında yer alan Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama alanından kişisel bilgilerinizi girerek ulaşabilirsiniz. 

Belge Teslimi

Belgeler tarafımıza ulaştıktan sonra Logo Marka ve Belge Kullanım Sözleşmesi ile Belge teslim formunu doldurulması/imzalanması sureti ile Gazi Bulvarı No: 481 Kepez/Antalya Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Araştırma ve Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (ATSO MESEM) tarafından tarafınıza teslim edilecektir. Belgeler geldiği zaman www.atsomesem.org.tr web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

Belge Geçerlilik Süresi

Belgenin geçerlilik süresi yeterlilikte tanımlanmış ve ulusal yeterlilikte detayları belirtilmiştir.


Detaylı bilgi için:   Tolga Cenk Türk 0242 314 37 91 - tturk@atso.org.trOkunma ( 3.852 ) Kez

Kaynakçalar

1 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2015/1)2 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2016/1)3 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2017/1)4 MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ (SIRA NO: 2018/1)

İlgili Dosyalar

Aday Başvuru Formu
Belge Kullanım Sözleşmesi
Sınav Alanı Kullanım Sözleşmesi
Tek Nokta Başvuru Formu
Sınav Talebi Aday Taslak Dosyası

Bu web sayfası Avrupa Birliği’nin mali katkısı ile hazırlanmıştır. Bu web sayfası içeriğinden yalnızca Antalya Ticaret ve Sanayi Odası sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.

Her hakkı saklıdır.© 2011 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları | Bilgimap